5 rad, jak se dobře pojistit pro případ, že onemocníte rakovinou

Od Bc. Tomáš Novák, DiS.

Zář 26

Uzavřít pojištění pro případ rakoviny bylo ještě před pár lety obtížné. Dnes je toto pojištění v nabídce většiny pojišťoven. Podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor?

V České republice žije v současnosti zhruba půl milionu pacientů se zhoubnými nádory. Každý rok je nově diagnostikováno téměř 80 tisíc zhoubných novotvarů.

Jak to vidí pojišťovny

Rakovina přitom znamená výrazný zásah do života člověka, a to mimo jiné v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, která znamená snížení příjmu, a ve zvýšených nákladech na kvalitní léčbu. Na tuto skutečnost reagují i pojišťovny a zájemcům umožňují sjednat samostatné pojištění rakoviny, které potřebné finanční prostředky zajistí.

V nabízených pojistkách jsou však výrazné rozdíly, například v rozsahu pojištění, tedy na jaké typy rakoviny se pojištění vztahuje, nebo v přísnosti, jak je tato nemoc pojišťovnou definována. Rozhodně se proto vyplatí porovnávat.

Rakovina pohlavních orgánů, nebo veškerá rakovina?

Základní odlišností těchto pojistek je samotný předmět, tedy co je vlastně pojištěno. Obvykle je totiž pojištěna pouze rakovina prsu a pohlavních orgánů. Rakovina ale postihuje i řadu jiných orgánů, například trávicí a močové ústrojí, dýchací ústrojí, štítnou žlázu, kůži a podobně.

Pouze některé pojišťovny, například Allianz, NN či VZP, umožňují sjednat komplexní krytí (nikoliv jen rakovinu pohlavních orgánů či prsou).

Veškeré druhy rakoviny bývají zahrnuty i v rámci životního pojištění formou pojištění závažných onemocnění, kde je však vyšší cena, neboť jsou kryty i další diagnózy jako je infarkt či mrtvice. Jenže někteří klienti co trpí už nějakou nemocí (cukrovkou, roztroušenou sklerózou, meningitidou atd.) už pojišťovna nevezme do připojištění závažných nemocí. Proto si klient může vybrat aspoň variantu, kde ho pojišťovna bude chránit proti tak zákeřné nemoci jako je rakovina.

Navíc samostatné připojištění rakoviny je důležité, protože pojišťovny vyplatí pojistnou částku i v případě rakoviny v počátečním stádiu (tzv. in-situ), kdy se nádorové buňky ještě nešíří a nevznikly tak metastázy. I v tomto případě jsou totiž peníze potřebné, neboť i tato méně vážná forma rakoviny vyřadí člověka na určitý čas z práce. Navíc, pokud není poskytnuta kvalitní léčba v počátku, může se nemoc ještě více rozvinout.

Jak to má pojišťovna Allianz?

Název připojištění se jmenuje „Pro boj s rakovinou“ Je to unikátní připojištění, které vyplácí pojistné plnění nejen na začátku onemocnění, ale i v průběhu léčení. Níže uvádím jakou částku v procentech by pojišťovna plnila za jednotlivou etapu léčby.

Zhoubné nádorové onemocnění

Objeveno včas (rakovina in situ)      10%

Diagnóza (rakovina)                           40%

Etapy boje s rakovinou

Operace (chirurgická léčba)              25%

Pomoc dárce (transplantace)            15%

Léky (chemoterapie)                          25%

Ozařování (radioterapie)                   25%

Zotavování (rekonvalescence)          10%

Další nepřítel (multiplicní nádor)   40%

Vyhraný boj s nemocí (dožití)           10%

5 důležitých rad při výběru pojištění

  1. Volte komplexní pojištění, kde je zahrnuta rakovina všech orgánů, nejen pohlavních. Nelze předvídat, jaký typ rakoviny vám hrozí a jaký nikoliv. Příčiny vedoucí k rakovině ještě nejsou zcela probádané.
  2. Podle pojistných podmínek pojišťoven není rakovina jako rakovina. Vyhněte se produktům, které mají přísnou definici rakoviny, tedy pojišťují jen rakovinu v pokročilém stádiu a do výluk přidávají například veškeré melanomy.
  3. Dejte přednost produktům, které zahrnutí i rakovinu v počátečním stádiu (in-situ) a případně premaligní stavy, které mohou vést k nádorovému bujení.
  4. Připojištění závažných onemocnění v rámci životních pojistek mohou často nabídnout širší rozsah krytí, než samostatné pojistky rakoviny. Do vašeho výběru tedy zahrňte i tato pojištění.
  5. Nezajímejte se pouze o pojištění rakoviny. Důležité je být zajištěn i pro případ jiných nemocí. Důležité je mít pojištění invalidity. Ta totiž může být způsobena celou řadou nemocí, nejen rakovinou, a nejvíce ohrožuje vaši schopnost výdělečné aktivity.

Zajímá Vás víc? Chcete konkrétní kalkulaci na toto připojištění? Neváhejte se nezávazně ozvat.

Zdroj: iDnes.cz