Jízda na kole bez pojištění zavání finančním průšvihem

Od Bc. Tomáš Novák, DiS.

Čec 18

Cyklistická sezóna je v plném proudu a se začínajícími prázdninami vyrazí na kola další tisíce lidí. Cyklisté jsou bohužel jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Než tedy šlápnete do pedálů, rozhodně byste měli myslet na sjednání vhodných pojištění.

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté velmi ohrožení a sami také řadu nehod zaviní.

Jak se mohou cyklisté chránit?

Řešením je pojištění odpovědnosti z občanského života. To se vztahuje také na rekreační sporty, a zahrnuje tak i cyklistiku.

Události, při kterých figuruje jízdní kolo, se nemusí výší škody příliš odlišovat. Stačí, aby například cyklista udělal na silnici nečekaný manévr a srazila se kvůli němu dvě auta plná lidí. Zranění a škody na autech pak částku vyženou raketově vzhůru.

Když totiž cyklista způsobí dopravní nehodu, musí vedle pokuty platit i všechny vzniklé škody. Kvůli novému občanskému zákoníku navíc může být odškodnění několikanásobně vyšší, než jaké bývalo v předchozích letech. Viníci platí nejen za hmotné škody a léčbu poškozených, ale často také hradí ušlý zisk za období pracovní neschopnosti.

V loňském roce, jak ukazují policejní statistiky, bylo řidiči nemotorového vozidla, tedy nejčastěji cyklisty, zaviněno 2625 nehod, při kterých zahynulo 24 lidí.

Limity

V nabídce pojišťoven přitom najdete podstatné rozdíly. Například některé pojišťovny by škody na zdraví kryly maximálně do výše šesti milionů, jiné mají limity nastavené na desítky milionů korun. Nejštědřejší jsou v tomto ohledu pojišťovny Uniqa, Česká pojišťovna a Allianz. Limit může dosáhnout až 50 milionů korun.

Pozor na alkohol a helmu na hlavu

Cyklisté musejí myslet rovněž na to, že pojišťovny mohou uplatňovat výluky, kdy pojistné plnění krátí, nebo vůbec nevyplatí. Typickým případem je situace, kdy jede cyklista na kole pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek

Ke krácení pojistného plnění může dojít i v případě, že se na kole zraníte a nebudete mít na hlavě nasazenou přilbu a při šetření nehody by se prokázalo, že by mohla rozsah zranění zmírnit. Nezapomínejte, že helmu je povinen nosit cyklista mladší 18 let, a že za děti nesou odpovědnost rodiče.

A co dalšího pro cyklisty?

Pojišťovny v posledních letech rozšiřují svou nabídku a klientům nabízejí jak připojištění kola pro případ krádeže, tak různé druhy cykloasistencí pro případ, že se kolo stane nepojízdným. Připojištění jsou součástí pojištění domácnosti.

„Allianz nabízí asistenci pro cyklisty, která se vztahuje nejen na případnou nehodu, ale rovněž na situaci, kdy se kolo stane nepojízdným. Cyklista, který má nárok na asistenci, zavolá na naši linku a my mu zajistíme odvoz pro něj i jeho kolo do místa nejbližší opravny kol nebo na místo, které si sám určí. Asistence je součástí pojištění Domov, v jehož rámci lze sjednat i připojištění krádeže jízdního kola, pokud bylo řádně uzamčeno a krádež je doložena protokolem z policie až do výše 30 tisíc korun,” upřesnil Mirek Mazáč z Allianz.

Zeptej se na povinné ručení na kolo. Kolik by stálo právě vás?

Zdroj: iDnes.cz, novinky.cz