Triky finančních zprostředkovatelů v pojištění majetku

Od Bc. Tomáš Novák, DiS.

Bře 15

Už jste určitě slyšeli ve svém okolí, že pojištění čehokoliv je naprostá zbytečnost, protože v případě, že se něco přihodí, pojišťovna Vám nic nedá. A všichni pojišťováci jsou lumpové a zloději. Protože na každém šprochu je pravdy trochu, pojďme si vysvětlit, kdy je pojištění opravdu zbytečné a rovná se vyhazování peněz.

Pojištění majetku

Jeden z oblíbených triků nepoctivých zprostředkovatelů pojistek je ten, že Vám nabídnou úsporu na platbě pojistného. Podívají se na Vaši smlouvu a nabídnou Vám levnější řešení.

Tip pro Vás: Udělejte si revizi toho, jak máte pojištěný majetek

Podívejte se do své pojistné smlouvy a zkontrolujte, na jakou částku máte svoji nemovitost pojištěnou. U pojištění nemovitostí je důležité vnímat dvě hodnoty Vaší nemovitosti. První je tržní hodnota. To je cena, za kterou by byla schopna realitní kancelář Vaši nemovitost prodat. Druhou je pojistná hodnota. To je suma, za kterou byste na původním pozemku postavili novou nemovitost. Tato cena může být násobně vyšší než cena tržní.

Podívejte se do své pojistné smlouvy, jakou máte sjednanou pojistnou částku a porovnejte ji se skutečnou hodnotou Vaší nemovitosti. Pokud byste za pojistnou částku postavili takový dům, jaký máte nyní, je vše v pořádku. Pokud ne, je nejvyšší čas jednat. Protože jestli dům má pojistnou hodnotu 4 mil. a vy jej máte pojištěný na 2 mil. je dům o polovinu podpojištěný.

V případě pojistné události např. vichřice Vám poničí část střechy a škoda bude 200 000,- tak Vám pak likvidátor a pojišťovna proplatí přesně poměrnou část o kolik je dům podpojištěný a to v tomhle případě o  ½  takže máte nárok na plnění 100 000,-. V případě totální škody domu například následkem povodně nebo požáru, tak nemáte nárok ani na ty 2 mil. ale dostanete pouze 1 mil. A to už je rozdíl jestli dostanete 4 mil nebo 1 mil. Proto je důležité mít dům pojištěný na správnou hodnotu.

A nezapomeňte, že ani přepojištění (vyšší pojistná částka než je hodnota domu) není v pořádku. Platíte za pojištění vysokou částku, ale v případě pojistné události pojišťovna vyplatí jen tolik, kolik byla skutečná hodnota nemovitosti.

Další trik finančních zprostředkovatelů

Dalším trikem finančních zprostředkovatelů je, že ušetří na pojistce a pojistná částka na dům zůstává stejná, ale zruší mnohá rizika, která Vám reálně hrozí.

Zkontrolujte proto, když Vám někdo dělá nabídku na Vaše pojištění, jestli ponechal i stejná rizika, která jste měli pojištěné. Je důležité mít pojištěná rizika jako je požár, vichřice, povodeň, záplavu, vandalismus atd. Vždycky by se klient měl rozhodnou, jaká rizika mu reálně hrozí a která chce krýt a naopak, která nechce.

Přece, když bydlíte ve 4 patře, tak na pojistce za povodeň, záplavu, pád stromu a další rizika platíte zbytečně!

Proto je nejlepší zvolit takový produkt, kde si můžete volit rizika přesně, která chcete a platíte pouze za ně a za nic jiného.

Budu rád, když mě kontaktujete a podíváme se společně, jak máte pojištěnou Vaši nemovitost. Využijte nezávaznou 30 minutovou schůzku zdarma.

Příběh ze života: Velká voda v Troubkách

Tento příběh se odehrál s jinými jmény v Troubkách, kde byly zničující povodně v roce 1997. Je to příběh dvou kamarádů. Budeme jim říkat Pepa a Karel.

Stalo se jeden prima podzimní večer, že Pepa s Karlem se sešli v hospodě u piva a Pepa povídá: „Mám pro tebe Karle skvělou novinu. Už dva měsíce dělám finančního poradce a pomáhám lidem ušetřit na pojistkách. Máš pojištěný barák?“ „To je jasný,“ povídá Karel. „No a kolik za tu pojistku platíš?“ „Asi osm tisíc ročně.“ Pepa navrhl skvělou věc, že prý za Karlem zajde domů, vyndají pojistky a podívají se, jestli by se nedalo něco ušetřit. Jak se domluvili, tak se stalo. Po zevrubné kontrole Pepa povídá Karlovi: „Je to jasné, uděláme změnu, našel jsem pojišťovnu, u které budeš místo osmi tisíc platit jenom tři tisíce ročně.“ Karel je nadšený, protože pět tisícovek ušetřit každý rok, to je skvělé!

Netrvalo to dlouho a stalo se. Do Troubek přišla velká voda. Nejblbější den v historii Karlova domu. Velká voda se zvedla opravdu vysoko a podemlela nosnou zeď. Půl domu spadlo a zbytek byl určen k demolici. Majitelé postižených domů měli plné ruce práce a zároveň začali zjišťovat, že se tvoří dvě skupiny majitelů nemovitostí. Jedni, kteří měli domy pojištěné, a druzí, kteří pojistky neměli. Ta druhá skupina prožívala místní katastrofu mnohem hůře.

Ještě než opadla voda, začal domlouvat Karel demoliční četu a vyjednával podmínky se stavební firmou, aby mohl začít stavět základy nového domu. A protože stavební firma chtěla zaplatit zálohu, Karel nelenil a začal se shánět po pojistce, aby si mohl říci o plnění za škodu. Schůzka s likvidátorem začala slibně. „Tak jsem tady. Voda mi vzala dům, pojistku mám s sebou a potřebuji vyplatit peníze na stavbu nového domu. Stavební firma už je nachystaná, tak prosím o co nejrychlejší výplatu. Chtějí po mně zálohu na práci.“

Likvidátor to ale viděl poněkud jinak než Karel. „Z Vaší pojistky Vám bohužel nemůžeme vyplatit částku na stavbu celého domu, ale jenom polovic. Měl jste totiž dům podpojištěný.“ Karel nevěřil svým uším. „Vždyť mi to sjednával můj kamarád! To musí být nějaký omyl, ten by mi určitě neporadil špatně!“ Likvidátor střídal pohled do počítače s pohledem do smlouvy a vypadalo to, že se mu něco nelíbí. Pořád něco zkoumal. Další zpráva byla ještě drtivější. „Vy tam ale vůbec nemáte pojištěnou povodeň, tak to Vám bohužel nemůžeme vyplatit vůbec nic!“ To byla pro Karla zdrcující zpráva.

Tohle je příběh inspirován skutečnou událostí a může se stát každému.

 

 

Zanechte komentář:

Zanechte komentář: